Výzkum trolů ohrožen!

28.06.2006 (tta) — Cestopisy

Ještě jsme ani nevyjeli a vědecký záměr naší výpravy je v troskách. Plán byl jednoduchý: nalézt trola, vrazit mu do ruky pivo dříve než se vzpamatuje a pak moudře ustoupit za nejbližší balvan, odkud bychom pozorovali jeho počínání. A pokud by byl vzorek trolů dostatečně statisticky významný, Koloušek by v Excelu vykouzlil přehlednou tabulku s výsledkem. Což o to, s nalezením trolů bych problém neviděl. Potíž bude v Norsku s pivem!

Norsko je prý drsná země. Půl roku je furt noc, zima trvá průměrně osm měsíců a i v létě neprší pouze tehdy když sněží. A pokud se někdy omylem ukáže zubaté slunce, Norové řádí jako český zájezd v Jugošce v létě '90.

Dlouhé pochmurné zimní dny si pak Norové krátí alkoholem a zavěšováním se na prádelní šňůru. Norsko má prostě sklony k alkoholismu. A k sebevraždám – v těch jsou dokonce světovými šampióny. Protože prádelní šňůra je veskrze užitečná věc, zakázala vláda alespoň prodej alkoholu. Přesněji řečeno, nezakázala, ale silně omezila a nehorázně zdražila.

Plechovka piva stojí v přepočtu necelé dvě stovky – to by nás výzkum brzy zruinoval. Pro individuální dovoz alkoholu jsou povolena zanedbatelná množství. Co teď? Koloušek navrhuje jakousi formu výzkumu trolího mínění: prostě se prý trola zeptáme. O moment překvapení prý taky nepřijdeme; trol bude natolik ohromen naší troufalostí, že nás nesežere ihned. Ovšem Meda nás svým dotazem: „A máme česko-trolí slovník?“ opět vrací do reality. Takový slovník opravdu nemáme.

Než vymyslíme novou metodiku výzkumu (anebo seženeme sponzora), nastíním vám plán nadcházející cesty.

V pátek 30. června vyrážíme z německého Flossu. V půjčovně obytných aut Hymer na nás tentokrát čeká model Hymercamp 594. To je obytňák s alkovnou, tedy s takovou tou bublinou nad kabinou. A vyrazíme na sever.

Německem jen prosvištíme a zarazíme se až v Dánsku. Ale jen na den, jedeme přece na ty troly. Do Švédska se dostaneme novým Öresundským mostem a pak pořád na sever podél pobřeží Baltského moře. Tak bychom se měli trefit do Osla (myslím tím hlavní město Norského království, které je nesklonné, ale „do Osla“ se mi víc líbí než „do Oslo“).

Pokračovat budeme na západ přes náhorní planinu Hardangervidda k fjordům do „Benátek severu“ – Bergenu. Poněkud na sever je město Alesund, odkud se začneme vracet Trolí cestou okolo Trolí stěny – zde bude náš výzkum nejintenzívnější. Trochu hor, nějaký ten ledovec a šup zpět na jih Švédska a trajektem do NDR a to už budeme skoro doma.

Po předchozích zkušenostech neděláme detailní plán, bo v praxi je vše jinak a stejně polovinu cílů nestihneme. Alespoň pak nemáme špatný pocit z nesplněného plánu.

P.S: Od teď budu psát troly jen s jedním el. Nevím jestli je to tak správně, ale v pojednání o trolech se tímto opatřením ušetří nemálo papíru, potažmo pixelů obrazovek…


Komentáře

žádný komentář

Přidat komentář

:

:
: