Mají trollové rádi pivo? (Norsko 2006)

25.06.2006 (tta) — Úvod

Je až k nevíře, že na tuto otázku neexistuje seriozní odpověď. Dokonce i Jára da Cimrman zde mlčí a to už je opravdu vážné, přátelé. I proto jsme se rozhodli, že letošní dovolenou obětujeme výzkumu. A to výzkumu terénnímu – vyrazíme do terénu jihozápadního Norska a přímo na místě se ujistíme, jak to vlastně s trolly a pivem doopravdy je!

Začalo to tričkem s obrázkem roztomilé holčičky. To jsem na jaře přivezl Helence jako dárek z krátké návštěvy Norska. Mělo úspěch. „Proč má ta holčička ocas?“ byla první otázka bystré dcerky. To mě zaskočilo – zas tak podrobně jsem triko nezkoumal. A skutečně: vyšitá holčička měla nejen ocas, ale i pouhé čtyři prsty na rukou. Byla to totiž trollí holčička. A to vyžadovalo podrobnější výklad.

Ponořil jsem se do studia. Zjistil jsem, že o trollech psal snad každý, kdo se kdy strefil perem do kalamáře: namátkou uvedu J.R.R.Toolkiena, Terry Pratchetta či J.K.Rowlingovou. Žádná pořádná počítačová fantasy hra se bez trollů neobejde. Byly natočeny filmy Troll, Troll 2 a Troll 3. Troll se jmenuje blackmetalová kapela (norská, pochopitelně) či malý norský výrobce auťáků. Ve švédském městě Trollhättan sídlí filmový Trollywood. Každý turistický průvodce Norskem se o trollech zmiňuje nejpozději na straně osm.

Jednou jsem do internetového vyhledávače zadal omylem „trotl“ – ani nechtějte vědět, co jsem se o některých politicích dočetl

O trollech již nyní víme téměř vše, i když často bylo obtížné se v informacích vyznat: kupříkladu polovina autorů tvrdí, že trolové jsou hodní a lidem pomáhají. Zbylí autoři však nekompromisně označují trolly jak „ubohá a podlá stvoření, která nevynechají příležitost lidem uškodit. A žerou děti!“ Tak nevím.

Nikdo se však nevěnuje otázce, která Čecha napadne snad jako první: „Mají trollové rádi pivo? A Gambrinus nebo Budvar?“. Výzkum této oblasti je nesnadný. Když už troll sežere turistu i s baťohem, nelze hodnověrně prokázat, zda primárním motivem tohoto ohavného činu byla dvě plechová piva v batohu anebo tatranka v kapse. Také je možné, že nebohý turista nasr rozzlobil trolla úplně něčím jiným.

Vedlejším efektem studia trollů je skutečnost, že jsme se stali doslova odborníky na Norsko – zejména mamdu lze považovat za chodící norskou wikipedii. A přišlo nám líto nabytých informací nevyužít (taky jsem se dočetl, že trollové občas unášejí zlé ženy do svých podzemních příbytků, tak jsem si řekl, že za pokus to stojí).

Ani letos tedy neprolenošíme dovolenou na chorvatské pláži. Prvních osmnáct červencových dní strávíme na cestě za poznáním trollů a jejich země – Norska. Zůstaňte naladěni, brzy Vás budeme informovat o výsledcích našeho bádání.


Komentáře

žádný komentář

Přidat komentář

:

:
: